Kako bi se zadržalo zdravlje usne šupljine potrebno je voditi svakodnevnu i redovitu dentalnu higijenu. To je ključ za prevenciju bolesti koje se mogu pojaviti na Vašim zubima i desnima.
Na samom početku vrlo je važno napomenuti da morate posjetiti svog stomatologa barem 2 puta godišnje zbog redovitog pregleda!
Naime, bolesti poput karijesa, gingivitisa, paradontoze i druge česte bolesti usne šupljine mogu se spriječiti na vrijeme. Kad se već pojave simptomi takvih bolesti, to znači da je bolest već u naprednoj fazi i prevencija je u tom trenutku nemoguća, već je potrebno započeti liječenje.
Što oralna higijena obuhvaća?
U sljedećim recima ćemo objasniti što se podrazumijeva pod terminom oralna higijena kako biste znali što točno trebate činiti i na koji način kako biste sačuvali zdravlje svojih zubi i desni.
Četkanje zubi
Četkanje zubi dva puta dnevno po 5 minuta je nešto na što smo naučeni od malih nogu. No, samu tehniku četkanja neki ljudi ni u odrasloj dobi nisu usavršili, a to nažalost djeluje štetno na zdravlje njihove usne šupljine.
Pri četkanju zubi radite nježne pokrete, bez pritiska na zubno meso i zub jer to može dovesti do povlačenja zubnog mesa!
Naime, pri četkanju zubi važno je koristiti četkice s mekanim vlaknima, a pritisak na zube treba biti minimalan. Također, četkica se treba držati pod kutom od 45 stupnjeva kako bi zahvatila i zubno meso i zub. Dok četkate zube, najprije kratkim kružnim pokretima očistite vanjsku stranu zuba pa onda unutarnju i pazite da te pokrete radite što nježnije, bez nepotrebnog pritiska na zub i zubno meso.
Prevelik pritisak na zubno meso može dovesti do povlačenja zubnog mesa, ali i do klimanja zuba što često rezultira i potpunim gubitkom zuba. U tom slučaju izgubljeni zub trebate nadomjestiti ugradnjom zubnog implantata ili mosta.
Čišćenje prostora između zubi
Samo četkanje zubi nije dovoljno. Naime, komadići hrane se skupljaju i u sitnom prostoru između zubi i potrebno ih je redovito uklanjati.
Najpoznatiji način čišćenja prostora među zubima je korištenje zubnog konca. Njega treba koristiti jednom dnevno i to prije samog četkanja zubi. Zubni konac izvlači komadiće hrane između zubi na površinu, a naknadnim četkanjem te ćemo komadiće ukloniti i zubi će biti čisti.
Neoprezno upravljanje zubnim koncem i preagresivni pokreti mogu zaderati zubno meso i dovesti do krvarenja. Stoga pri čišćenju zubi zubnim koncem pazite da pokreti budu kontrolirani i nježni.
Sve popularnije postaju interdentalne četkice koje prostor između zubi čiste puno bolje od zubnog konca, ali i u njihovu korištenju također je potrebno paziti kako se njima upravlja jer preagresivno korištenje interdentalne četkice može dovesti do povlačenja zubnog mesa i njegova oštećenja.
Četkanje jezika
Neugodan zadah svoj izvor najčešće ima na jeziku. Stoga je potrebno, uz četkanje zubi, četkanjem ukloniti i onaj tanki bijeli sloj koji se stvorio na Vašem jeziku. Taj sloj je nakupina bakterija i on može uzrokovati niz bolesti i infekcija, a uklanjanjem tog sloja poboljšavate osjećaj okusa i sprječavate neugodan zadah.
Također, nakon četkanja zubi i jezika isperite usnu šupljinu vodicom za ispiranje usta! Ona će osvježiti dah i smanjit će količinu bakterija u Vašim ustima.
Prestanite pušiti
Osim što pušenje ima loš utjecaj na Vaše dišne puteve i kardiovaskularni sustav, ono utječe i na zdravlje Vaše usne šupljine.
Gotovo je sigurno da će pušenje dovesti do mrlja na Vašim zubima što šteti njihovu izgledu, a te se mrlje mogu ukloniti jedino pjeskarenjem zubi kod stomatologa.
Osim što stvara mrlje na Vašim zubima, pušenje dovodi i do neugodnog zadaha i okusa u ustima, nakon kirurških zahvata rane će Vam sporije zacijeliti, implantološka terapija može završiti neuspješno, a najgore od svega – može dovesti do raka usne šupljine!
Vrijeme je da se riješite te loše navike i poboljšate kvalitetu svojeg života!
Pazite na prehranu
I prehrana može imati utjecaja na zdravlje Vaših zubi. Bakterije u ustima se jako brzo razvijaju iz šećera i škroba koji se može pronaći u hrani, a kiseline koje nastaju iz njih oštećuju caklinu zuba. Zato preporučamo da što više birate zdrave namirnice umjesto onih slatkih i nezdravih.
Neke od zdravih namirnica koje trebate ubaciti u svoju svakodnevnu prehranu su:
- Jogurt – Smanjuje broj bakterija koje uzrokuju loš zadah te umanjuje rizik od propadanja zubi i od pojave bolesti zubnog mesa
- Jabuke – Pozitivno djeluju na izgradnju zubi zbog velike količine kalcija i fosfora sadržane u jabukama
- Luk – Zbog snažnih antibakterijskih sumpornih spojeva luk ubija razne vrste bakterija u ustima
- Piletina i govedina – Fosfor sadržan u ovim namirnicama pomaže jačanju kostiju i zubi i čini ih čvrstima i zdravima
No, to ne znači da morate potpuno izbaciti slatkiše iz svoje prehrane – sve što trebate je smanjiti unos takvih namirnica. Također, nakon konzumiranja takvih namirnica operite zube kako biste se riješili šećera i škroba koji ostaje na zubima.
Uz pravilnu prehranu važno je i dobro se hidratizirati. Pijte dovoljnu količinu vode tijekom dana kako bi Vaša usna šupljina bila svježa, a za zdravlje zubi preporuka je i popiti barem jednu šalicu zelenog čaja dnevno. Sastojci koji se mogu pronaći u zelenom čaju, poput katehina, preventivno djeluju na nastanak i ljepljenje štetnih bakterija na zubima.